MAC090A-0-RD-2-C/110-A-1/S008 – Industrial Module
In stock
Motor Type:Servomotor
Model:MAC090A
Series:0-RD-2-C
Control System Compatibility:Supports a wide range of industrial control systems
Rated Output Power:110 A
Nominal Torque:2 Nm
Speed Range:0-1000 rpm
Electrical Interface:2-pin connector
Operating Voltage:AC 230 V
Protection Class:IP65
Weight:2.5 kg
Dimensions (WxHxD):150 x 100 x 300 mm
Certifications:CE, UL, CSA
    With its 14 Nm of torque and 14,000 rpm maximum speed, the motor is capable of handling a wide range of tasks efficiently. The high-speed resolution ensures accurate positioning and motion control, enhancing overall system performance.